Icarte (TM) 4

Blog, ktorý som uverejnil v máji 2012 na appleforum.sk NI!

iCarte (TM) 4 - Časť I – 29.5.2012    

Čestne vyhlásenie: Nie som zamestnancom Tarta Banky ani Wireless Dynamics ani nemám žiaden špeciálny obchodný vzťah s týmito dvomi spoločnosťami (okrem toho, že som klientom Tatra Banky).

Dnes som si bol v Tatra Banke kúpiť iCarte 4. Je to vlastne debetná platobná karta Visa, ktorá vyzerá ako plastový ochranný kryt na iPhone s otvormi na tlačidlá hlasitosti, vypnutia, objektívu fotoaparátu a vstupu pre slúchadla. V balení je aj návod v Slovenčine a usb kábel na napájanie. Pre iPhone 4 a 4S by ich mali mat na každej pobočke, pre 3G a 3GS (všetky s iOS 4.0 a vyšším) môže byt problém – treba asi objednať.

Strávil som relatívne dlhy čas s predavačom na pobočke a spoločné s webovou stránkou Tatra Banky sme zistili, že:

  • z pohľadu bezpečnosti je to naozaj ako hociktorá iná platobná karta. Vlastne je ešte bezpečnejšia. Máš tam PIN (ktorý si môžeš meniť ak chceš aj denne), denný limit transakcii (tiež si ho môžeš po aktivácii iCarte zmeniť), v prípade straty alebo krádeže ju zablokuješ cez službu Dialóg.
  • môžeš si zvoliť, čí pri všetkých transakciách zadávať PIN, alebo iba pri tých nad 20 EUR.
  • platiť sa dá cez všetky posterminály, ktoré podporujú službu „Bezkontaktná platba“. Keď obchodník zadá do platobného terminálu cenu, pridržíš iPhone nad nim / pri ňom a o chvíľu prebehne platba.

Podpísal som zmluvu, Tatra Banka zaregistrovala sériové číslo Carte na mňa (to znamená, že je každému inému naprd), stiahli mi 25 EUR (akciová cena v prvých dvoch mesiacoch predávania iCarte – potom bude stáť 50 EUR), čo je jednorazový poplatok (na rozdiel od klasických platobných kariet, za ktoré platíme mesačné alebo ročné poplatky).

Aktivoval som si ju veľmi jednoducho. Keďže som si už predtým stiahol aplikáciu „MobilePay“, musel som si ju najprv odinštalovať J. Potom som nasadil iCarte (TM) 4 platobnú kartu Visa na môj iPhone, tento ma vyzval na inštaláciu aplikácie „Tatra Banka pre mobilne platby“, cez ktorú som si platobnú kartu iCarte aktivoval – zadal som PIN (4 – 6 miestne číslo) a zvolil som spôsob platieb – manuálny (tzn. pre každú platbu vyžaduje PIN), alebo automaticky (pre platby do 20 EUR bez PIN-u, nad 20 EUR s PIN-om).

 Počet bezkontaktných posterminálov rastie, lebo už väčšina (ak nie všetky) slovenských bank vydáva bezkontaktne platobne karty, takže je v ich zaujme, aby sa čo najviac rozšírili. Preto to môže byt zaujímavý spôsob platenia a podotýkam hoci akých čiastok bez ohľadu na ich výšku.

 

iCarte (TM) 4 - Časť II – 30.5.2012

 Dnes som zistil, že je to naozaj normálna embosovaná platobná karta Visa, ktorou sa dá platiť aj cez internet. Má svoje číslo, dobu exspirácie (nie, nezisťoval som, čo sa po nej udeje - či musím požiadať o nove zariadenie, alebo mi ju iba predĺžia), aj CVV2 číslo.

 Platiť som nemal možnosť vyskúšať. Bol som iba na benzinke, kde nemali bezkontaktný posterminál.

 Výdrž baterky výrazne neovplyvnila - od posledného nabitia to bolo cca 22 hodín a stav bol 19%. Čiže plus-mínus ako bez nej (no, určite kúsok mínus, ale ja som to nezaznamenal) – zapnute WiFi, 3G, Bluetooth, telefonovanie, synchronizácia mailov a ďalších apiek, Solitaire, foursquare.

 Nabiť som ju dal priloženým micro usb káblom, bez odnímania iCarte z iPhone (ma ženský jack na sebe), ktorý som napojil na iPhone sieťový adaptér. Z tých 19 na 100% to trvalo menej ako 1,5 hod – čo je asi to iste, ako keď nabíjam priamo.

iCarte (TM) 4 - Časť III – 2.6.2012

Konečne som ju mal možnosť vyskúšať. Platil som v troch predajniach a jediný problém bol nájsť to správne miesto nad platobným terminálom tak, aby platba prebehla. Napriek tomu to trvalo kratšie, ako platba normálnou kartou.

 Vcelku sa zdá, že budem s touto platobnou kartou spokojný. Kým sa však počet bezkontaktných posterminálov nerozšíri, alternatívne a zastarane formy platenia (hotovosť, plastik, naturálie) zostanú nevyhnutne.


iCarte (TM) 4 - Časť IV – 27.6.2012

 Podarilo sa mi zistiť info ohľadom poplatkov za kartu.

 Na Dialógu mi povedali, že ešte nemajú presne informácie o tom, či po skončení platnosti (chybne som uviedol, že 2 roky - moja platí až do 2015 - s vysokou matematikou je to trochu ťažké…) dostanem nový hardvér, alebo mi iba predĺžia tento existujúci, ale že vraj v žiadnom prípade nebudem platiť ďalší poplatok.

 Pokiaľ je to tak (a v tomto momente nemám prečo tejto info neveriť), tak je to výhodné: v TaBa je mesačný poplatok za debetnú kartu MasterCard 2 éčka, čo za 3 roky predstavuje 72 éčiek (Porovnanie platobných kariet - Platobné karty - Individuálni klienti - Úvodná stránka - Tatra banka). Aj keby som platil plnú sumu 50 éčiek, tak sa mi to finančne oplatí už za jeden cyklus platnosti. V prípade, že to bude tak, ako mi potvrdili na Dialógu, tak je to ešte lepšie…

© Branislav Kobar 2012+